About Me

My photo
With the help of my friends, I co-ordinate "The Craft Group" which is a place for women to gather and do craft! We share a whole range of things, from craft to the small things that matter to us right up to understanding the whole meaning of life! I learn so much from everyone, I thought a blog would be the perfect way to record the memories! The "Plus..." is all about extra bits 'n pieces that I have found and would love to show you. Welcome to our Craft Group. Please feel free to say hi, leave a comment or become a follower! Enjoy!

Monday, 22 August 2011

I feel like eating a banana.


With bananas at $13 a kilo since the cyclones, we have been holding off. Last week I bought 2 bananas and divided them up between the 6 of us. Each one cost about $2.70. Wow, we had a third of a banana each. But, I have seen them for $10 per kilo, so things are looking up. Then I can go back to my normal routine of buying bananas, then those that don't get eaten are put in the freezer where they go black on the outside and gooey on the inside and are perfect for making banana muffins.

2 comments:

  1. Diana, I am missing them soooo much! I used to make banana bread at least once a fortnight! It was my staple, give to new mum, grieving family, neighbours, mummy friends etc! Now it's cookies!
    We have been buying them down here for $7.98! Things are looking up!

    ReplyDelete
  2. I have still been buying Bananas for my dear mum at almost what ever cost it is her favourite food and at 93 I am not going to deny her. My daughter calls her grandma My favourite child...... (sour grapes)

    ReplyDelete

I LOVE to have your comments and will try to answer questions as best I can.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...